Symposium o přímé demokracii v místní samosprávě
#symposium Nebojíme dávat si těžké úkoly
Úvod
V řízení města občané vidí spoustu rezerv a mají nápady jak to dělat lépe. Na tomto symposiu budou mít možnost přednést své příspěvky jak.
Podrobnosti
Symposium bude v českém jazyce. Přesun mezi jednotlivými diskusními panely se vykonává samostatně pěšky, nebo s doprovodem. Pokud během sympozia budete konzumovat alkohol, neprovádějte řízení vozidel pod vlivem.
Vyjádření osobností
Moderní architektura v historických městech být musí, jinak umřou,
říká David Vávra, architekt - Český Rozhlas, České Budějovice
Důležité podle Davida Vávry je nedělat z měst skanzeny. „Téměř nejstrašnější příklad byl až do nedávna Český Krumlov. Teď se začalo konečně říkat, že tam tedy nezastaví 350 autobusů, ale třeba jen padesát. Možná k tomu přispěl i projekt Kateřiny Šedé, kterému se všichni smáli, ale který připomněl, že by to také mělo být město k životu. Měli bychom zbavit architekturu té kulisovosti, té scénografie a dostat tam normální život, současnou architekturu a současné materiály. Ale musí to být diskuze, v níž historici, památkáři, osvícená radnice a invenční architekt s odvážným investorem najdou společnou výslednici,“ uzavírá.
Gentrifikace je negativní proces, přestože na začátku vypadá dobře.
Petr Klápště, urbanista: V Českém Krumlově se snaží proti gentrifikaci bojovat
Dalším nástrojem ...(proti gentrifikaci)... je veřejné vlastnictví. Příkladem místa, kde se jej snaží využívat, je Český Krumlov. Prostřednictvím společnosti Českokrumlovský rozvojový fond (Externí odkaz), který vlastní asi 26 domů v centru s různými druhy bytů, se město snaží předcházet tomu, aby ty byty byly pronajímané jen na krátkodobé pronájmy. Tím se dociluje toho, že aspoň část lidí může v tom centru, které už je hrozně drahé, normálně bydlet. Vypadá to jako plýtvání prostředky, ale pestrost znamená lepší sociální kontrolu a taky atraktivnější prostředí. To, že tam ještě pořád někdo žije, je zajímavější i pro návštěvníky. Český Krumlov se teď snaží, aby v tom byl ještě úspěšnější, snaží se pracovat na tom, aby byl ještě lépe schopný tohle podporovat, aby lidé, kteří v Krumlově kupují nemovitosti, nevytlačili obyvatele Krumlova na periferii.
Gentrifikace vnitřního města Českého Krumlova (PDF)
Petra Prokůpková, JČU, 2020
Mezi lety 1991 a 2011 došlo k přílivu kapitálu do jádra města, ale odešlo z něj 60% populace. V současnosti zde nezůstali skoro žádní stálí obyvatelé. Dalším zajímavým zjištěním je, že 95% všech nemovitostí v Českém Krumlově slouží k nějaké ekonomické činnosti, která má ve většině případů souvislost s cestovním ruchem. Z centra města se stal vylidněný skanzen. Výzkum proběhnutí gentrifikace ve zkoumané oblasti nepotvrdil, ani ho nevyvrátil. Příliv kapitálu, komercializace, s tím související zvýšení cen a odliv stálých obyvatel jsou definovány jako projevy gentrifikace a zasloužily by další důkladnější bádání...
doporučená literatura o historii a vývoji města: Český Krumlov - od rezidenčního města k památce světového kulturního dědictví
Více také můžete diskutovat v participativních procesech.
Organizátoři
Konferenční prostory
Následující prvek je mapa, která prezentuje položky na této stránce jako mapové body. Prvek lze použít s čtečkou obrazovky, ale může být těžko srozumitelný.
Přeskočit mapu${title}
{{html description}}
${address}
{{html locationHints}}
Cíle
Cílem je Symposium realizovat, vyslechnout si všechny diskusní příspěvky a nakonec cestou domů nezabloudit.