Hodnotový ideál společnosti
#hodnotovy-ideal Vážné a zároveň abstraktní téma. Máte odvahu k němu přispět?
- Dmitrij Orlov: Pět stupňů kolapsu 2006
- Aktivistka Lucie Smolková: Vize pro klima. Nemáme jistotu, jaký bude svět a jestli v něm bude k žití - 18. leden 2021
- Psycholog Jan Krajhanzl: Vize pro náš stát. Budeme potřebovat rozum v hrsti a solidaritu - 5. únor 2021
- Environmentalista Tadeáš Žďárský: Vize nerůstu. Růst totiž znamená, že planeta je na pokraji kolapsu - 29. leden 2021
- Hodnoty a postoje v České republice 1991–2017 - Pramenná publikace European Values Study, MUNI, 2018, PDF
O tomto procesu
Této společnosti chybí společný Hodnotový ideál. Pojďme jej popsat, vyjádřit, abychom se s ním mohli identifikovat.
Společenská smlouva
Každá časově a prostorově ohraničená civilizace funguje, kromě těch ryze praktických podmínek, také díky nějaké shodné Společenské smlouvě. Tuto smlouvu chápeme filosofickým výkladem jako implicitní a všeprostupující (nepsanou a nevymahatelnou) dohodu, díky níž je všem nabídnuto být součástí společnosti a díky níž je umožněno té společnosti konat a identifikovat se jako celek, nejen jako jednotlivci.
Mnohdy se rodí z velkých dějinných myšlenek a tezí, tříští se později na odnože, ale nezachází do osobních detailů. Pokud lidé pocítí, že se společenská smlouva, kterou ctili, všeobecně rozpadá, přestává být respektována kýmkoliv na jakékoliv rovině, tím se rozpadá i smlouvou definovaná společnost.
Abychom nebyli tak abstraktní, je na místě jmenovat některé pilíře dosavadní společenské smlouvy, nynější (defakto globální) civilizace. Je to například humanita a vztah k člověku jako zásadnímu hybateli. Odvozený Humanismus jako silný filosofický základ k porozumění světa. Je to koncept rovnosti, sounáležitosti a svobody, byť různě vykládaný, ale v principu už poměrně ustálený. Je to koncept přijetí, dialogu, logiky i pravdy, ať už je výklad těchto pojmů jakýkoliv.
Jenže co dál? Kam tedy patří v této Společenské smlouvě hodnotový ideál? Je-li Společenská smlouva tím sebeurčujícím základem, pak definice a přijetí hodnot je jeho nezbytnou součástí, směřující k popisu, vysvětlení, rozvoji a zjemnění hrubých pojmů této společnosti. Ideál je pak něco, čeho nemusí být momentálně dosaženo a být ihned dosažitelné, ale stojí zato o ideál usilovat.
Co může být hodnotovým ideálem?
Je to jakýsi balíček motivací, vizí, cílů, kulturních a společenských přesahů a smyslů existence, který by českou společnost spojoval, integroval a zároveň nesvazoval a netáhl ke dnu. Aby umožňoval její přirozenou kultivaci a posilování odolnosti.
Hodnotový ideál může v sobě definovat každý jeden člověk, je jedno jaké má vzdělání, společenské postavení, nebo vliv na ostatní.
Aby to dávalo smysl, pak je potřeba tento ideál aktivně sdílet a naplňovat s více lidmi. Tím se vnitřně sceluje společnost.
Jak ideálu dosáhnout?
Postupně. Když bude hodnotový ideál popsán zachycen a vyjádřen například v kultuře, sdílen a veřejností přijat, je to nakonec velké a nezcizitelné bohatství všech.
Kulturou...?
Kulturní činnost (ať už je to filmové dílo, literatura nejrůznějšího žánru, divadlo klasické i moderní, výtvarné umění a odvozené formy veřejného uměleckého sdělení) mají potenciál společný hodnotový ideál hledat, formulovat, vyjadřovat, obhajovat i kritizovat. Přednášet ho nám ostatním občanům, abychom se nad ním mohli zamýšlet, zároveň se zamýšlet i sami nad sebou, abychom se o své vlastní společnosti něco dozvěděli. Abychom se prostřednictvím kulturního počinu nebo sdělení dozvěděli, jak a mezi kým tu vlastně žijeme vlastní životy.
Je to snadné?
Není. Pokud jsou hlavním imperativem a hodnotovým ideálem peníze, je těžko pouze na nich stavět cokoliv vznešeného, co by přesáhlo období od výplaty k výplatě. Zároveň, co by účinně demaskovalo gaunery, nelegitimní politiky a populisty, kteří se díky svým bezostyšným jednáním dostali k moci.
Peníze hrají ve společnosti i v kultuře důležitou roli, která paradoxně kulturu zbavuje cenných vlastností, které se za peníze nedají koupit. Raději budou upřednostněny rychloobrátkové seriály, produkce reklam zahraničních korporací. Na tomhle se bohužel nedají budovat žádné společenské ideály. Stojí za pokus to změnit.
Kdo by s vyjádřením hodnotového ideálu mohl pomoci?
V Čechách právě teď žijí úžasní autoři, umělci a tvůrci, lidé kteří jsou opravdu špičkou v tom co dělají a jejich přístup k práci i ke společnosti je mimořádný. Ať už tvoří časosběrné dokumenty, cestopisy, životopisy, historická nebo současná dramata, komedie, fantazie, publicistiku, animované filmy, pohádky, nebo se podílejí na většině dalších filmových, televizních a online formátech.
Jen se mnohdy těžce potýkají s plochostí a konformitou institucí a lidí, kteří jsou mezi nimi a mezi diváky. Jejich ochota přinést něco místním lidem klesá. Mylně se to vysvětluje "volným trhem" který údajně určuje, jak se film, nebo obecněji umělecké dílo dělá nejlíp.
Zkusme vykročit za společnými ideály, pro které stojí zato žít.
Sdílet: