Školní parlament, trenažer demokracie
#parlament (External link) Příležitost vyzkoušet a naučit se jednací postupy ve prospěch veřejnosti
A participatory process is a sequence of participatory activities (e.g. first filling out a survey, then making proposals, discussing them in face-to-face or virtual meetings, and finally prioritizing them) with the aim of defining and making a decision on a specific topic.
Examples of participatory processes are: a process of electing committee members (where candidatures are first presented, then debated and finally a candidacy is chosen), participatory budgets (where proposals are made, valued economically and voted on with the money available), a strategic planning process, the collaborative drafting of a regulation or norm, the design of an urban space or the production of a public policy plan.
- Asociace svobodných demokratických škol (External link) - sdružujeme školy na cestě ke svobodě a demokracii
- Odpovědné občanství (External link) - Didaktická a metodická podpora pro občanské vzdělávání, včetně PDF ke stažení (External link)
- Jak učit o lidských právech? (External link) - PDF metodika
About this process
Naučme mladé lidi už od základního vzdělávání způsobům jednání, které lze uplatnit v dospělosti ve veřejném životě.
Jak se výukou společenských procesů zabýváme v Českém Krumlově?
Parlament dětí a mládeže (External link) - 14.12.2023 - V závěru roku vznikl v Krumlově Parlament dětí a mládeže Český Krumlov, jenž tvoří mladí lidé, kteří zde žijí nebo studují na základních a středních školách.
V našem městě má svou pobočku vysoká škola CEVRO institut (External link) mezi jejíž studijní obory patří i praxe veřejné a státní správy.
Jakou praxi ve výuce demokracie provádí jinde v ČR?
- Svobodná škola Arktur (External link) - Šlapanice - základní vzdělávání cestou přirozeného, sebeřízeného učení založeného na důvěře a vnitřní motivaci. Vychází z koncepce českých svobodných demokratických škol (External link).
Mnohá gymnázia i vysoké školy mají své formy studentské rady, nebo studentského jednacího orgánu, který zastupuje studenty a vyjednává s vedením školy o společných tématech. K tomu používají většinou školní portál.
Jak se vzděláváním v demokratických procesech zabývají ve světě?
Opravdu mnoha různými způsoby. Co se týče souvislosti s Decidim, tak na participativní procesy je používán v různých vzdělávacích, nebo občanských institucích. Například Univerzita v Bordeaux (External link), nebo komunitní projekt OIDP (External link) Další příklady najdete na přehledu instalovaných projektů (External link)
- EUDEC (External link) - European Democratic Education Community
Co nabízí Decidim na trenink participativního procesu?
K praxi studentských rad se dá přidat Decidim jako nadstavba na shromáždění podnětů a projednání konkrétního tématu, výzvy, projektu... Sloužit tak může jako "microsite" dostupná jak studentům, tak lidem kteří nemají přístup do studentského školního portálu. V možnostech Decidim je připojení uživatelů přes LDAP server, takže jinde registrovaní studenti budou mít své účty i zde bez další registrace.
V prostředí online platformy máte příležitost k několika typům jednacích kroků.
- Je možné zde vytvářet jednací skupiny, ať už zájmové, organizační, politické, nebo nepolitické
- Vytvářet debaty a reagovat na ně komentáři
- Navrhovat individuální i skupinové Návrhy a přijímat Pozměňovací návrhy
- Realizovat průzkumy
- Provádět volby do výkonných orgánů
- Navrhovat strukturu Participačního procesu.
- Rámovat do časově vymezených kroků
... a další činnosti, které znáte z té takzvané "velké politiky". Chcete-li kultivovat jednací proces nad komplexními tématy nebo mezi velkým množstvím lidí, je potřeba se nejdříve naučit teorii. Zároveň ale potřebujete i praxi, která se realizuje s dalšími lidmi. Není to vždy snadné.
Co je cílem tohoto procesu
- zapojit studenty do treninkového, nebo skutečného procesu participace na charakteru výuky a / nebo veřejných tématech
- naplno využít všechny funkce a vlastnosti software k pochopení jeho záběru
- zvýšit zkušenost studentů s odpovědností nad vlastním rozhodováním
Share: