General Help
Read more about Rozhodování
- What can I do in Rozhodování?
- Default title for terms-and-conditions
- What is a participatory process?
- What are initiatives?
- What are assemblies?
- Sociální smlouva Decidim
- Odznaky a sociální vztahy
- Práva k obsahu
- Dobrá praxe
- Identita uživatele
- Otázky a Odpovědi k webu
- Jak se vyjadřovat?
- Přístupnost k webu
- Jaké typy občanských iniciativ existují?
- What are consultations?
- What are conferences?
- Jak mohu vytvořit novou občanskou iniciativu?
Dobrá praxe
S webem Rozhodování se můžeme naučit prosazovat kolektivní vůli v participativních procesech a zároveň stále používat rozhodování orgány místních zastupitelstev, nebo se angažovat ve vašich procesech naživo. Tento web procesy systematizuje.
Posilování kolektivní vůle
Chcete-li, aby váš názor a hlas byl viditelný, musíte pro to něco udělat. Mnozí lidé usilují o zviditelnění svých názorů, ale nechápou, že k tomu v demokratické společnosti vede určitá cesta. Je to cesta daná nejen nejvyššími rámci jako je Základní listina lidských práv a Ústava, ale i nižšími procesními úkony, jako jsou například svobodné volby. Pokud tu cestu podstoupí, mají šanci na úspěch větší a trvalejší, než při zkoušení nějakých podivných zkratek. Pokud tedy zde použijete své zkušenosti, podklady a argumenty, bude to hodnotnější, než populistické výkřiky vytvářející jen zjitřené emoce anonymních lidí.
Tento web má prostředí, kde mohou vznikat obsahově, místně, časově, oborově, personálně a kompetenčně strukturované informace. Takovou úroveň struktury nemohou nabízet ani sociální sítě, ani media, ani podpisové archy petic. V možnostech tohoto webu je koncentrovat znalostní, informační a realizační potenciál velkého množství lidí. Výsledek, ke kterému zde mohou dospět, je pak prokazatelnou esencí společné vůle. Tuto vůli by pak neměla přehlížet žádná instituce zastupitelstva, ať už na úrovni místní, tak na úrovni vyššího správního celku.
S čím zde pracuje zřizovatel webu?
Oblasti zájmů
- pro Debaty, Návrhy, Shromáždění, Průzkumy a další činnosti je možné definovat oblast zájmu v České republice, od Regionu Soudržnosti až po jednotlivé obce.
- díky oblastem zájmů lze diskutovat a vytvářet kolektivní procesy a návrhy pro konkrétní obce, okresy, nebo pro celý kraj. Uživatelé mohou mít strukturovaný přístup jen k tématům, které jsou v jejich oblasti zájmů.
- v možnostech je prohledání celého webu, které vás navede přímo k obsahu, který se vás místně týká.
Celkové povědomí o situaci
- software může být instalován v libovolném množství samostatných nasazení, přizpůsoben pro potřeby místních zastupitelstev, iniciativ, projektů. Díky rozšiřujícím modulům můžete využít strukturované kalendáře událostí, nebo povědomí o jiných událostech v cizím městě.
- můžete koordinovat svůj místní participační proces s podobnými procesy v jiných městech tak, aby byly dokončeny kroky ve stejnou dobu a díky tomu měly účinnější dopad na budoucí události, nebo rozhodování o nich.
- procesy máte stále pod kontrolou tak, že mohou být veřejné, nebo neveřejné. Pro tvorbu strategie to je užitečné.
- co z toho vyplývá: Software je decentralizovaný, ale umožňující koordinaci.
Odkazování a sociální sítě
- většina stránek se dá sdílet odkazem do sociálních sítí Odkazy tak přivedou návštěvníky na vámi vybrané místo, kde se příchozí mohou okamžitě k věci vyjádřit, nebo zapojit do rozhodovacího procesu. Například připomínkováním, nebo hlasováním.
- strany používají hashtag, díky kterému se dá při sdílení do sociálních sítí zlepšit dostupnost, povědomí a pozornost
- sdílením neveřejného tokenu se dá pozvat vám známé účastníky na interní událost, aniž by tato událost byla viditelná jiným lidem.
Propojení s cizími stranami
- pokud provozujete jiné strany, které máte na představení vlastní neziskové organizace, místní organizace politické strany, občanského spolku, nebo i místního zastupitelstva, máte možnost vložit část kódu z konkrétního místa probíhajícího procesu, který na vaší webové straně usnadní vstup k interakci k tomu konkrétnímu procesu. Z tohoto propojení na vaší straně nevyplývají žádné analytické, nebo sledovací funkce.
- v zájmu místních zastupitelstev je například spuštění jednorázového projektu, v kterém hraje roli vyjádření, nebo aktivita občanů. Zastupitelstvo nemusí vyvíjet microsite do městského portálu kvůli přístupu veřejnosti. Může ale do svého portálu integrovat jak průběh tak i datové výsledky z procesu.
Účet uživatele
- pod vlastním účtem máte přehled, co vše už jste na webu udělali, kde jste přispěli a kde hlasovali.Za to získáváte odznaky a tím i určitou prestiž mezi ostatními uživateli. To motivuje být zapojený, vidíte totiž že váš hlas je vidět.
- jako uživatel můžete dostávat na e-mail oznamování o tom, co se zde děje. To máte pod kontrolou ve svém účtu, takže pokud o to nestojíte, dá se to vypnout.
- uživatel může být nejen "obyčejným členem" ale podle delegovaných pravomocí od ostatních členů se může stát například členem nebo představitelem vzniklé skupiny, komisařem volebního procesu ve volební místnosti, nebo důvěrníkem.
- pokud se rozhodnete opustit web a smazat účet, svá data můžete odstranit a uložit.
Internetová bezpečnost
- citlivé téma v dnešní době je způsob zabezpečení vzhledem k vámi vytvořenému obsahu a vaším datům. Tak, jak je software Decidim navržený, je už z principu jiný, než jiné weby, nebo velké sociální sítě. Ti vám sice nabízejí účet a používání zdarma, ale jejich "byznys model" nakonec ovlivňuje a využívá vaše chování a vámi vložená data. A nebudou vám říkat jak.
- Co lze říci o tomto webu? Nepoužívá na stranách kód cizích shromažďovatelů dat, jako například analytiku návštěvnosti, z které by se daly těžit data o jednání uživatelů. Web je vyvíjený s otevřeným kódem, což znamená že jakýkoliv vývojář může zkontrolovat kód aplikace, zda v něm není něco podezřelého, nebo zda neobsahuje bezpečnostní chyby.
- Decidim si může také kdokoliv nainstalovat a zprovoznit na vlastním serveru bez platby za licenci. Ani toto se vám s jinými komerčními weby na participaci nestane. Pokud se tak rozhodnete, budete mít pod vlastní kontrolou provoz a odpovědnost za uložená data.
- citlivé údaje, mezi něž patří i politické preference, nebo hlasování uživatelů ve volbách jsou šifrovány a nelze je získat exportem v konkrétní formě
Zapojení do mezinárodní komunity
- Decidim je v zahraničí významný a nepřehlédnutelný software, který používají mnohé městské organizace ve Španělsku, Francii, v USA, Finsku, ale i jinde. Zároveň je používaný i dalšími občanskými organizacemi mimo městská zastupitelstva, ve vysokých školách, nebo pro komunitní a kulturní projekty.
- vůle po přímé demokracii a emancipaci občanské společnosti se projevuje v rozvoji nových funkcí a nástrojů, které občany podporují. To je jiné, než vytváření algoritmů na centrální řízení sociálních sítí, jak to znáte odjinud. Je to také jiné, než můžete pozorovat u "komerčních řešení na participaci měst a obcí" které se v ČR používají.
- Decidim je svými parametry jedním z mála softwarů, kteří vyhoví strategickému rámci Cíle udržitelného rozvoje 2030 tak, jak jej nastavilo OSN. Česká republika je signatářem SDG 2030 a sama se podílí na naplńování těchto cílů. Decidim byl vybrán i do úzkého seznamu softwarů fondu OSN, které veřejně "poskytují dobro"
Mimořádná příležitost pro ČR
- se softwarem Decidim je zde příležitost povýšit již existující participační procesy na úplně jinou úroveň, která nemá srovnání s tím, jak se dosavadní participace v Čechách řeší. Je zde výhled k rozvoji nejen po stránce technické, ale především k rozvoji a podpoře občanské odpovědnosti a k předefinování, jak se dá odpovědně a efektivně vyjadřovat k některým tématům místních samospráv, nebo i k jiným tématům, které samosprávy přesahují.