Příručky
vysvětlení a postupy
Průvodce definice genderu
Úvod
Tato příručka slouží k tomu, aby se zabývala tématem genderové a sexuální diverzity v komunální sféře se zaměřením na to, jak sbírat, zpracovávat a využívat data při vytváření veřejných politik. Totéž lze využít i v nestátních subjektech nebo v jiných vládních institucích.
Produkce dat s genderovou perspektivou má za cíl, aby informace shromážděné státem prostřednictvím jeho různých oblastí mohly být použity pro vytváření veřejných politik a obecně pro přístup k informacím občanů, vždy s nezbytnými daty, aby to bylo interpretováno a analyzováno z této perspektivy.
Průvodce vyjadřuje koncepty genderové a sexuální rozmanitosti s ohledem na právní rámec na místní, regionální, národní a mezinárodní úrovni; rozdíl mezi osobními údaji a citlivými údaji; Základní otázky týkající se dat: co to jsou, jak se zobrazují, jak se sestavují a další.
Účel průvodce
Jedním z přínosů otevřených dat je snížení informačních mezer a bariér pro užití a opětovné použití. S otevřením dat je generována větší dostupnost dat a je podporováno jejich větší využívání obyvatelstvem, což vytváří účinnější a komplexnější politiky, které podporují výměnu názorů občanů, a také vytvářejí větší důvěru ve vládu.
V tomto smyslu je velký nedostatek údajů o nerovnostech dnešní společnosti, zejména těch, které ovlivňují životy LGBTIQ+ žen a lidí, nebo se dostupná data obtížně analyzují, systematizují a sdílejí.
Účelem této příručky je stanovit pokyny pro proces sběru dat, které umožní jejich analýzu z hlediska genderové a sexuální rozmanitosti.
Všechna data musí být shromažďována z genderového hlediska, s pochopením, že jakýkoli jev nebo situace, kterou chceme měřit nebo vyhodnocovat, má odlišný dopad na ženy, muže a lidi se sexuální rozmanitostí.
Důležitost začlenění této perspektivy do každé fáze projektu spočívá v tom, abychom byli schopni odlišeným způsobem identifikovat potřeby mužů, žen a LGBTIQ+ lidí s pochopením, že mohou začít z jiného výchozího bodu a vyhnout se tak opakování situací nerovnosti, předchozí diskriminace nebo vyprovokování nových.
Diagnóza s genderovou perspektivou umožní plánování a provádění akcí či politik, které lze navrhnout z hlediska genderu a intersekcionality, a také vyhodnotit, jak vývoj projektu přispěl k odstranění nerovností mezi nimi nebo naopak vygeneroval další.
Data a genderová analýza
Genderová perspektiva je způsob, jak nahlížet na vztahy mezi lidmi. Statistika obklopuje každodenní život každého člověka, proto je nutné generovat statistiky s genderovou perspektivou, aby rozdíly či osobní zkušenosti pohlaví každého člověka nebyly znevýhodněny v sociálních, ekonomických a politických vztazích.
Statistika musí hrát nepostradatelnou roli při odstraňování stereotypů a nestanovování mužských vlastností jako parametru lidské zkušenosti.
K tomu je nutné systematicky začleňovat genderové hledisko do všech fází produkce dat, abychom mohli poskytovat procesy, metody, numerické výsledky a získávat spolehlivé a inkluzivní závěry.
Stojí za to zdůraznit úlohu veřejné statistiky v rámci různých státních institucí, pro něž je třeba podniknout kroky k získání statistických informací veřejného zájmu a podřídit je zásadám kvality, relevantnosti, pravdivosti a aktuálnosti. Kromě toho musí umožnit hodnocení sociálních programů a veřejných politik k jejich zlepšení a dosažení jejich dobrého fungování.
Abychom měli statistiky z genderového hlediska, jednou z nepostradatelných proměnných je bezpochyby pohlaví přiřazené při narození, dostupné informace jsou však reprezentativní pouze pro cisgender muže a ženy, což nezaručuje znalost podmínek jiných skupin populace. kde jsou nerovnosti ještě zřetelnější. Proto by měly být zahrnuty specifické proměnné, které poskytují vodítka pro rozlišování různých genderových identit a projevů.
Mezi prvky, které je třeba ve statistice zohlednit z hlediska pohlaví, patří:
- Proměnná pohlaví registrovaná při narození je nutnou podmínkou, nikoli však postačující.
- Je třeba zahrnout konkrétní proměnné, abychom věděli, jak se člověk vnímá.
- Pomocí těchto statistik by měly být vytvořeny užitečné ukazatele pro veřejné politiky, které podporují rovnost a rovnost pohlaví.
- Genderové rozdíly lze odhadnout porovnáním ukazatelů získaných pro muže, ženy a LGBTIQ+.
Aspekty pro zajištění začlenění genderového hlediska do kvantitativních analýz:
- Podporujte používání statistik z genderového hlediska.
- Přistupujte k genderové perspektivě v celém statistickém procesu: výběr podle populace ve studiu, cíl, psaní otázek (pro rozhovory nebo průzkumy), kodifikace, klasifikace, seskupování, deskriptivní analýza, vypracování indikátorů a inferencí.
- Posílit spojení mezi těmi, kdo produkují data, a těmi, kteří je používají k vytváření statistik.
- Vyškolte ty, kteří vytvářejí a používají statistiky z genderového hlediska.
- Sledujte a kontrolujte správné řízení a interpretaci ukazatelů získaných ze základních proměnných, které zaručují aplikaci z genderového hlediska.
- Dávejte pozor, aby proměnná pohlaví přiřazená při narození byla ve všech křížcích dat, stejně jako proměnná, která umožňuje identifikovat, jak člověk vnímá sebe sama.
- Zvažte základní proměnné věk, příbuzenství, rodinný stav, složení rodiny, dosažené vzdělání, placenou a nevýdělečnou pracovní aktivitu, využití času, zdravotní krytí a další zajímavosti.
- Určení, které další proměnné mohou vyžadovat analýzu konkrétního studovaného jevu.
Statistika by měla být považována za základní nástroj k dosažení na základě statistických údajů objektivního poznání rozdílů a jejich příčin za účelem formulování, provádění a monitorování vhodných veřejných politik.
Záměrem je, aby kvantitativní informace poskytly užitečné nástroje pro výzkum, které budou sloužit jako základ pro navrhování, implementaci a hodnocení norem zaměřených na dosažení genderové rovnosti ve všech společenských, ekonomických a politických řádech.
Základem pro provádění statistických analýz s genderovým zaměřením je počítání rozčleněných dat za účelem vizualizace, studia a zveřejnění důvodu každé situace, dosažení autonomie pro identity považované za „méněcenné“ nebo „slabé“ a vymýcení genderových rozdílů vnucených sociokulturními zaměstnavateli.
Procesy tvorby genderové statistiky
Data jsou srdcem procesu přijímání rozhodnutí a surovinou pro odevzdání účtů.
Ve statistikách stále nefigurují celé skupiny lidí a neměří se důležité aspekty jejich života a genderové kondice. Často se stává, že data nejsou zveřejněna, nejsou dobře zdokumentována, nejsou dostupná nebo nejsou aktuální pro rozhodování.
Dále jsou uvedeny kroky, které je třeba zvážit, aby bylo možné provést šetření a bylo tak možné počítat se statistickými informacemi, které jsou relevantní a kvalitní pro studovanou realitu.
Začlenění genderového hlediska do statistik znamená, že bychom měli systematicky zohledňovat genderové otázky a genderové aspekty při vytváření výsledků. To je důvod, proč je třeba mít na paměti existující koncepty, definice a metody ve všech fázích výroby, aby se produkovaly genderově relevantní informace, které nejsou zachyceny.
1. Zasazení tématu ke studiu
V této fázi musíte vědět, co chcete studovat, proč a k čemu. To vám umožní mít jasnou představu o tématu, které chcete analyzovat, a tak být schopni shromáždit přesná data, která povedou k adekvátním závěrům pro problém, který byl vybrán pro studii.
Jakmile je dosaženo cíle studie, je nutné pochopit řešené téma a potřebu generovat proměnné s genderovým zaměřením.
Aby bylo možné definovat studovanou populaci, je nutné určit strukturu a pozorovatelné společné charakteristiky, které ji tvoří.
2. Shromažďování informací
Jakmile je cíl definován, lze informace získat dvěma způsoby: již existujícími zdroji (záznamy) nebo shromážděním informací prostřednictvím průzkumů či rozhovorů.
Populaci lze studovat jako celek (ze sčítání lidu) nebo na základě reprezentativního vzorku populace. Pokud pracujete se vzorkem, musíte určit typ vzorku, který má být proveden, aby byla zaručena reprezentativnost populace ve studii, s cílem vyvodit ze vzorku platné závěry pro populaci.
Dalším důležitým bodem je definování metod sběru dat, se kterými budete pracovat a které lze získat ze stávajících databází, domácích průzkumů, přes internet nebo po telefonu.
Při přípravě dotazníku je třeba dbát na jazyk, na to, jak jsou otázky formulovány a na pořadí, v jakém budou uvedeny. Zejména je třeba mít na paměti možné genderové předsudky odvozené z používání jazyka a jak řešit otázky považované za rozumné.
Další otázkou, kterou je třeba zvážit, je, že otázky jsou jasné a nepotřebují vysvětlení nebo zásah ze strany těch, kdo průzkum provádějí. Je třeba položit konkrétní otázky o každém aspektu, který má být zdůrazněn, ao tom, že jsou zahrnuty všechny genderové identity.
Osoba, kterou provádíte průzkum, musí být vyškolena, aby používala standardní přístup ke sběru dat, aby se zabránilo zdrojům zkreslení z hlediska pohlaví. Je nutné nezavádět genderové úchylky, které minimalizují nebo nezviditelňují rozdíly mezi různými genderovými identitami, nebo skrývají nějakou klíčovou proměnnou, která vysvětluje důvod rozdílů.
3.Prezentace a interpretace dat
První věc, kterou musíte udělat, je zkontrolovat informace, abyste byli schopni odhalit případné chyby v hlášení. Data musí být jednotná a organizovaná. Pokud existují otevřené otázky, musí být kódovány pomocí vhodných klasifikací. Data musí být tříděna v čitelné podobě, aby bylo možné používat programy umožňující správné výpočty a analýzy.
Je také důležité dbát na genderové hledisko při vytváření klasifikací, definování kritérií pro seskupování a přípravy statistických tabulek, grafů a ukazatelů.
Při interpretaci získaných statistických údajů je třeba dbát na to, aby bylo jasně definováno, na co se odvoláváme; Je nutné mít rovnováhu mezi efektivitou a srozumitelností toho, co prezentujeme.
4. Dosah a uživatelé genderové statistiky
Genderové statistiky musí uspokojovat potřeby všech lidí ve společnosti. Lze je použít ke sledování pokroku směrem k rovnosti žen a mužů a k poznání skutečné situace občanů. Z tohoto důvodu by mělo být pravidelně přezkoumáváno, zda veřejné politiky uspokojují sociální potřeby a zda existuje odpovídající statistická podpora. Ty samé mohou mít širokou škálu uživatelských osobností, které zahrnují samy sebe v politice, aktivisty, výzkum, média a veřejnost obecně.
Rozpoznání nových problémů nebo požadavků umožňuje získat statistiky zaměřené na identifikaci jevu, jeho dimenzování, měření a schopnost se rozhodovat.
Genderové statistiky jsou zásadní pro analýzu a zkoumání – prostřednictvím dat – existujících rozdílů mezi různými pohlavími ve všech oblastech života, abychom porozuměli vztahu mezi kulturními, sociálními a ekonomickými faktory, které v průběhu času odůvodňovaly genderovou nerovnost a její dynamiku, a vyhodnocovaly důsledky nedostatku rovnosti sociálních a ekonomických příležitostí.
V procesu tvorby statistik tyto úvahy přispívají ke kvalitě produkovaných údajů a zlepšují přesnost měření pro rozhodování. Navíc pomáhají utřídit neviditelnost určitých jevů, které jsou zásadní pro pochopení současné společnosti a jejích složitostí (INE, 2015). Právě pro Argentinu je výzvou identifikace a měření genderových rozdílů, které jsou považovány za nespravedlivé, stejně jako všechny situace zranitelnosti práv z důvodu pohlaví.
Gender a diverzita
Gender . Je to kategorie analýzy, která odkazuje na role, atributy, odpovědnosti, charakteristiky a sociální reprezentace, které společnost přiděluje lidem podle toho, zda jsou muži nebo ženy, v kultuře a v daném čase (Lamas, 1986).
Gender je sociální konstrukce, která souvisí s mocí, zakládá hierarchii a rozdíly mezi lidmi. Gender vytváří a znovu vytváří vztahy asymetrie a útlaku, které se projevují v různých oblastech života.
Rozlišujte mezi pohlavím a genderem.
Pohlaví . Anatomické, fyziologické, chromozomální charakteristiky. Rodíte se s nimi. Některé vlastnosti mohou být modifikovány umělými procesy (chirurgickými nebo hormonálními).
Gender . Je to sociální konstrukce, diferencovaná alokace atributů, rolí, kvalit, schopností, mandátů, práv, povinností, privilegií. Jsou naučené, mění se s časem a mění se podle kultury. Vytvořte a reprodukujte hierarchii.
Role . Soubor atributů, které jsou společensky přisuzovány mužům a ženám a očekává se, že se podle nich budou chovat.
Stereotypy . Idealizované vlastnosti, které jsou přiřazeny každému pohlaví, navíc než konkrétní persony. Stereotypy se přenášejí a reprodukují v různých prostorech socializace.
Genderové rozdíly. Ukazuje vzdálenost mezi ženami, muži a LGBTIQ+ lidmi s ohledem na stejný ukazatel, určuje mezi pohlavími rozdíl v příležitostech, přístupu a kontrole ekonomických, sociálních, kulturních a politických zdrojů.
Úkoly péče. Práce, kterou vykonává každá osoba, která je odpovědná za plánování, organizaci a/nebo provádění těch úkolů, které jsou nutné pro každodenní fungování domova a péči o jiné lidi (starší lidi, děti a mládež, osoby se zdravotním postižením a jiné závislé zletilé osoby), aniž by za svou práci dostávaly odměnu. Dnes je nadále cvičí převážně ženy.
Genderová perspektiva. Je to způsob nahlížení, jehož cílem je revidovat, zkoumat, zjišťovat a analyzovat role, prostory a atributy, které jsou společensky přiřazeny různým pohlavím. Tato perspektiva poskytuje nástroje k pochopení reality a transformaci každodenního života lidí, přičemž upřednostňuje nediskriminační vazby na základě pohlaví nebo sexuální orientace.
Sexuální rozmanitost . Sexualita se buduje v průběhu života a zahrnuje sex, gender, identitu a převzaté role, sexuální orientaci, erotiku, potěšení, intimitu a reprodukci. Pojem sexuality je dán každou kulturou a daným historickým momentem. Sociálně existuje vykonstruovaná myšlenka, která podporuje určité formy sexuality jako „legitimní, zdravé nebo normální“, což vede k existenci nestejně hodnocených těl a sexualit.
Sexuální a afektivní diverzita zahrnuje množství praktik, způsobů a způsobů vztahování, stejně jako výraz, který se u každého člověka projevuje jedinečným způsobem. Koncept diverzity nebo sexuálního disidentství odkazuje na ty lidi se sexualitou, které společnost obecně neuznává jako heterosexuální muže a ženy.
Genderová identita. Je to vnitřní a individuální pocit z pohlaví každého člověka, který může odpovídat pohlaví přidělenému v době narození. Zde můžete zmínit:
Cis osoba. Osoba, jejíž genderová identita se shoduje s pohlavím přiděleným při narození.
Trans osoba. Osoby, které nevnímají sebe sama podle pohlaví přiděleného v době jejich narození.
Zahrnuje:
-
Transgender. Ti lidé, kteří získají fyzické vlastnosti lidí opačného pohlaví přiřazené při jejich narození, ale nemusí nutně podstoupit chirurgické nebo hormonální procesy k dosažení těchto změn.
-
Trans osoba. Osoba, která podstupuje hormonální a/nebo chirurgické zákroky, aby se tvar svého těla přizpůsobil vnímanému pohlaví.
- Transvestita . Osoba jakéhokoli biologického pohlaví, která nosí oblečení, které společensky neodpovídá pohlaví přidělenému při narození. Je považováno za identitu politického charakteru, kterou někteří trans personas vyjadřují se smyslem nároku na boj za svá práva.
Nebinární osoby. Lidé, kteří se nevnímají jako muži nebo ženy a kteří se mohou identifikovat se třetím pohlavím nebo s nikým.
Intersexuální osoby: Osoby, které se narodily s biologickými sexuálními charakteristikami (jako jsou genitálie, gonády a chromozomy), které neodpovídají binárním definicím mužských nebo ženských těl.
Výraz Pohlaví. Pohlaví se projevuje prostřednictvím oblečení, účesů, preferencí nebo zájmů atd. Společnost může vnímat genderový projev jako ženský, mužský nebo androgynní (kombinace obojího).
Sexuální orientace. Volba osoby bez ohledu na její biologické pohlaví a genderovou identitu, pocit emocionální, afektivní a/nebo sexuální přitažlivosti k lidem jiného pohlaví, než je jejich vlastní, stejné nebo více genderové identity.
Může zahrnovat:
-
Heterosexuál . Osoba, která má erotickou a/nebo afektivní přitažlivost k lidem jiného pohlaví, než je jejich.
-
Homosexuál. Osoba, která cítí erotickou a/nebo afektivní přitažlivost k lidem stejného pohlaví.
- Bisexuál. Osoba, která cítí erotickou a/nebo afektivní přitažlivost k lidem jiného pohlaví, než je jejich vlastní a stejného pohlaví.
Heteronormativita. Je to systém, který činí neviditelným, vylučuje a diskriminuje všechny projevy sexuality, které neodpovídají heterosexualitě.
V binárním systému je společnost rozdělena na muže a ženy a předpokládá se, že lidé se přirozeně rodí jako heterosexuálové, protože to je jediný platný způsob, jak afektivně propojit sex. Každý člověk, který není cis-heterosexuál, bude za společensky přijatelnými mezemi.
Intersekcionalita. Tento koncept vytvořila právnička Kimberlee Crenshaw, která jej definovala jako „výraz komplexního systému struktur útlaku, které jsou vícenásobné a simultánní, s cílem ukázat různé formy, v nichž rozum a pohlaví interagují, aby vytvořily komplexní diskriminaci proti černým ženám v USA“. (Crenshaw, 1989)
Pokud genderová perspektiva zahrnuje analýzu rasy a sociální situace (což je známé jako intersekcionální přístup), lze vidět, že černé nebo domorodé ženy trpí násilím, které netrpí bílé ženy, a chudé ženy trpí násilím, které jsou sociálně přizpůsobenější ( kteří jsou obecně bílí) netrpí.
Hovoříme-li o „genderu“, můžeme tedy narážet na mnoho žánrů, a když mluvíme o „ženách“, můžeme mít na mysli velmi odlišné skupiny žen.