Občanská společnost
Petice a občanský aktivismus
V Čechách je platný Zákon č. 85/1990 Sb. neboli Zákon o právu petičním. To umožňuje občanům projevit svou vůli s pomocí petice, ovšem podle jasně stanovených podmínek.
Listina základních práv a svobod
čl. 18
(1) Petiční právo je zaručeno; ve věcech veřejného nebo jiného společného zájmu má každý právo sám nebo s jinými se obracet na státní orgány a orgány územní samosprávy s žádostmi, návrhy a stížnostmi.
Zákon č. 85/1990 Sb., o právu petičním
§ 4 Shromažďování podpisů pod petici
(1) Občan nebo petiční výbor může každým způsobem, který neodporuje zákonu, vyzývat občany, aby petici svým podpisem podpořili. K podpisu pod petici občan uvede své jméno, příjmení a bydliště. Musí být umožněno, aby se s obsahem petice před podpisem řádně seznámil. K podpisu nesmí být žádným způsobem nucen.
(3) K účelu uvedenému v odstavci 1 mohou být petice a podpisové archy vystaveny též na místech přístupných veřejnosti. K tomu není třeba povolení státního orgánu, nesmí však dojít k omezení provozu motorových a jiných vozidel a k rušení veřejného pořádku.
(4) Shromažďováním podpisů na místě přístupném veřejnosti může být pověřena osoba, která dosáhla věku 16 let.
Podle neziskové organizace Frank Bold se můžete dozvědět, jak správně podat petici ve 3 krocích. Z toho také vyplývá, že obyčejné online petice, kam vkládáte pouze svůj e-mail, nejsou oficiálními úřady podle zákona o peticích přijatelné.
Občané však mohou být s pomocí online nástrojů lépe informováni o petici a o jejích cílech. Poté mohou k petici přidat svůj hlas na petičním archu, kde ke jménu a adrese přidávají svůj vlastnoruční podpis. Takový hlas je platný i podle zákona.
Další možností je být součástí jiných veřejných procesů a místních politik, kde jsou členové a jejich hlasy přijímány podle dohodnutých pravidel. internetová identita se dá ověřit různými kvalitnějšími postupy. Potom je hlas občana akceptován i pro seriozní vyjadřování k veřejným tématům.
Ověřování identit za účelem online hlasování může být pod kontrolou místních zastupitelstev. Oni sami pak mohou přijmout hlasy občanů k vyjádřením například ohledně vzniku místní vyhlášky, nebo jiných procesů v rámci města a obce.