Občanská společnost
Software na podporu demokracie
Zde si představíme některé softwarové projekty, které se dají zařadit do stejné kategorie. Podporují, rozvíjejí a usnadňují kolektivní procesy na demokratické jednání, rozhodování občanů. Jsou vyvíjeny s otevřeným kódem, což lze považovat za důležitou podmínku, kterou naplňují zde jmenované softwary.
Co od software čekat?
Je poctivé říci, že bychom měli mít střídmá očekávání. Není na místě být přílišnými techno-optimisty a spoléhat, že software snadno zařídí instatní demokracii. Stále by mělo platit, že středem různých nástrojů a vynálezů, mají být živí lidé. Jejich schopnost, potenciál a vůle zpracovávat výzvy ve společnosti. Lidé tu rozhodují především o sobě, protože mají vědomí, zatímco sebechytřejší umělá inteligence o sobě nerozhoduje. Nenechte si nikým namluvit, že to umělá inteligence dokáže.
Software, který rozhodování usnadňuje, je "užitečným nástrojem" který by měl být používán přímočaře, bez skrytých postranních úmyslů a neustále s dostatkem sebekontroly a ochoty jej rozvíjet ve veřejném prospěchu. Stále žijeme v zemi, která má své procesy zajišťované "tradičními" způsoby a tak je pronikání software do jejího rozhodovacího procesu s reálnými limity.
Jaké by měl mít parametry?
- založený se srozumitelnou a veřejně přijatelnou Misí
- vyvíjený transparentně, umožňující veřejnou kontrolu, čemuž vyhoví například koncepce open-source
- vhodný k zapojení do existujících společenských procesů
- schopný přizpůsobení a vývoji podle nových společenských potřeb
Přečtěte si:
- Využití otevřeného software v místní samosprávě - Monika Vrtíková, MUNI, 2019
- Localization in Open Source Environment – Bc. Jakub Lepič, MUNI, 2007
Decidim
Software vznikl v Barceloně a o jeho motivacích vzniku si můžete přečíst zde. Decidim je kompletně přeložen do češtiny. Vývoj je s otevřenými zdroji. O Decidim píše organizce Nesehnutí na webu Moudrá města a také autor projektu Rozhodování v samostatném článku
Consul
Podle vlastního vyjadřování je jedním z nejrozšířenějších softwarů na demokratické procesy. Vznikl v Madridu, jako alternativní nabídka k barcelonskému projektu Decidim. Podle referencí na webu jej používají velké společnosti z celého světa. Consul je zcela přeložený do češtiny, na překladu se podílel také autor projektu Rozhodování. Vývoj je s otevřenými zdroji.
Alaveteli
V Čechách je používán na webu Info pro všechny, který jej adaptoval do českých podmínek. Veřejně ale českou lokalizaci projektu Alaveteli neposkytl. Proto český překlad dokončil autor projektu Rozhodování. Vývoj Alaveteli je s otevřenými zdroji.
Airesis
Software pro precizní hlasování ve skupinách o návrzích. Obsahuje propracovaný systém kolektivní tvorby návrhů a odsouhlasení návrhů. Vývoj s otevřenými zdroji, přeložen do češtiny autorem projektu Rozhodování.
Liquid Democracy
Praktická implementace: Opin.me Software je open-source a prozatím není v češtině. Vývoj je s otevřenými zdroji.
Citizen OS
Citizen OS je bezpečná platforma s otevřeným zdrojovým kódem pro elektronické rozhodování týmů a komunit. Umožňuje participativní diskusi a elektronické hlasování pro skupiny, kde není možné, aby se všichni sešli ve stejnou dobu v jedné místnosti nebo online. Občané měst a obcí. Členové nevládní organizace rozptýlené po celé zemi. Zaměstnanci nadnárodní společnosti z různých měst a časových pásem. Spontánní hnutí občanů. Každý může zahájit diskusi. Software je přeložen do češtiny autorem projektu Rozhodování.
Karrot
Platforma na komunitní projekty kterou vyvíjí mezinárodní komunita. Zpočátku začala kvůli foodsavingu, tedy záchraně nesnězeného jídla. Nyní má další vlastnosti, které toto zaměření rozšiřují. Ale zajímavá je především koncepce a vůle řešit komunitní vztahy participativním procesem a přímým demokratickým vztahem mezi členy komunit. Aplikace je v češtině přeložena od autora projektu Rozhodování.
Loomio
Rozhodovací software, jehož cílem je pomoci skupinám s rozhodováním založeným na spolupráci. Uživatelé diskutují a předkládají návrhy. S postupující diskusí uživatelé získávají zpětnou vazbu na aktuálních výsečových grafech jednotlivých návrhů. Wikipedie Vývoj je s otevřenými zdroji. Překlad do češtiny je v procesu.
Your Priorities
Nabízí otevřenou tvorbu nápadů a diskusi. Propojuje vlády a občany tím, že sdružuje lidi, aby společně diskutovali a stanovovali priority inovativních nápadů na zlepšení svých komunit. Your Priorities spojuje vlády a občany prostřednictvím konstruktivních nápadů a debat, které minimalizují osobní spory a trolling. Podívejte se na naši domovskou stránku s dalšími informacemi o zapojení občanů neziskových organizací. . Aplikace vznikla na Islandu, je možné ji používat v češtině včetně strojového překladu uživatelského obsahu v jiných jazycích.
Online nástroj, který vám pomůže spravovat vaše události, vaše profily a vaše skupiny. Na Mobilizonu můžete vytvořit podrobnou stránku pro vaši událost, publikovat ji a sdílet. Můžete také vyhledávat události podle klíčového slova, místa nebo data, účastnit se událostí (i bez účtu) a přidávat je do své agendy. Aplikace je přeložena do češtiny.