Nápověda
Přečtěte si více o Rozhodování
- Co mohu udělat v Rozhodování?
- Zásady a podmínky používání participativní platformy
- Co je participační proces?
- Co jsou iniciativy?
- Co jsou shromáždění?
- Sociální smlouva Decidim
- Odznaky a sociální vztahy
- Práva k obsahu
- Dobrá praxe
- Identita uživatele
- Otázky a Odpovědi k webu
- Jak se vyjadřovat?
- Přístupnost k webu
- Jaké typy občanských iniciativ existují?
- Co jsou Konzultace?
- Co jsou konference?
- Jak mohu vytvořit novou občanskou iniciativu?
Jaké typy občanských iniciativ existují?
Zařazení bodu na pořad jednání zastupitelstva města nebo okresu
Začlenění jednoho nebo více bodů, kterými se bude zabývat jednání městské rady nebo okresních rad. Městská rada se skládá ze členů rady volených v komunálních volbách a předsedá jí starosta. Je to nejvyšší orgán politické reprezentace ve městě a schází se na zasedáních každý měsíc. Okresní plénum nebo okresní rada je orgánem okresního kolektivního zastoupení a účasti. Jeho působností je schvalovat vnitřní nařízení o organizaci a provozu okresu, působnost ve věci územního uspořádání, mimo jiné schvalovat akční program okresu.
Provedení participativního procesu
Participativní procesy jsou procesy vymezené v konkrétním čase na podporu debaty a výměny argumentů mezi občany, nebo mezi občany a úředníky obce za účelem shromáždění jejich názorů a návrhů týkajících se konkrétní akce města. Cílem participativního procesu bude diagnostikovat určitou situaci jako výchozí bod pro formulování příslušné veřejné akce, hledání inovativních nápadů týkajících se konkrétní akce obce nebo navrhování a hodnocení návrhů na intervenci v dané situaci.
Svolání veřejného slyšení
Veřejným slyšením je schůzka úředníků obce s veřejností v určitý den, aby mohli přijímat informace, předkládat a diskutovat o návrzích týkajících se konkrétní veřejné akce, činnosti nebo akčního programu.
Požádání o vytvoření nového orgánu pro účast
Subjekty pro účast jsou prostředkem pravidelného setkání občanů s městskou radou za účelem průběžného projednávání a shromažďování jejich názorů a návrhů na akce obcí. Aby mohli tyto funkce vykonávat, musí dostávat dostatečné informace o akcích měst a obcí, které poskytuje přímo městská rada z vlastního podnětu nebo na žádost téhož orgánu.
Subjekty pro účast jsou inspirovány zásadami blízkosti, četnosti, odhodlání a politické vůle. Mohou mít neomezenou dobu trvání nebo mohou být stanoveny podle dohody o vytvoření orgánu. Městská rada musí napomáhat hladkému fungování účastnických orgánů a nejvhodnějším zdrojům pro plnění jejich cílů. Musí také aktualizovat nové informace, které se objeví a které by mohly zajímat veřejnost. Účastnické subjekty se musí scházet nejméně jednou ročně nebo tak často, jak je stanoveno v jejich provozních předpisech.
Provedení schválení nebo změny předpisů
Cílem občanské iniciativy může být také úprava nebo schválení předpisů. V tomto případě bude nutné vysvětlit důvody, které podle názoru předkladatelů nebo subjektů doporučují zpracování a schválení nebo úpravy obecné povahy.
Požádání o veřejnou konzultaci
Občanské konzultace slouží k rozhodování občanů o důležitých otázkách ve městě. Mohou být jednoduché a mohou požadovat pouze jeden předmět nebo více předmětů, ve kterých je ve stejné výzvě kladen názor na různé otázky. Tento názor je vyjádřen přímým, svobodným, rovným a tajným hlasováním, osobně nebo elektronicky. Starosta se může dohodnout na spojení všech konzultací navržených z podnětu občana nebo městské rady v jednom období roku. Rozsah otázek může být město, okres nebo více než jeden okres a výjimečně i nižší územní oblast.
Svolání rady sousedství
Rada sousedství projednává plány, projekty a akce, které se v sousedství odehrávají. Projednávané návrhy jsou předávány příslušným orgánům městské rady k reakci. Je orgánem pro posilování komunity a politické účasti občana ve vztahu k otázkám sousedství. Jeho účelem je být kanálem pro účast občanů na rozvoji veřejných politik blízkosti a soužití a podporovat sociální soudržnost a zlepšování kvality života.