Digitální město
#digitalni-krumlov Digitální strategie města Český Krumlov
Je možné vybavit město otevřeným softwarem?
Města přechází na digitalizaci svých úředních služeb, tzv. eGovernment. Mnohdy je to významná investice do HW a SW, která se netýká jen prvotního pořízení infrastruktury, ale následně jde i o dlouhodobý provoz, náklady na licence, technickou podporu, přidružený rozvoj a aktualizace software. Tyto položky lze řešit jak komerčním softwarem a službami, tak i využitím open-source software. Ten nabízí jiný model užití, kde jsou minimalizovány náklady na pořízení software, omezen vendor-lock in.
Tyto softwary mohou být spravovány komerčními firmami, ale město má mnohem svobodnější podmínky v rozhodování o investičních a provozních nákladech. Může to také dělat vlastními silami, pokud to dokáže. Neomezují jej nastavené podmínky výrobců software.
Může se týkat např. Spisové služby, podatelny, mapového portálu, dotační agendy, veřejných zakázek, archivu dokumentů, řízení městských projektů, provoz webového portálu pro občany, participační platformy pro zapojení občanů, financí obcí a podobně.
Existuje řada řešení, s kterými mohou obce ušetřit nemalé prostředky. Měl by Český Krumlov být mezi nimi?
Příklady z praxe
Například spolek 19ti obcí Otevřená města se snaží umístit některý software z oblasti eGovernmentu.
Praha využívá platformu Golemio, která je vyvíjená s otevřenou licencí
K debatě je vhodné mít alespoň minimální povědomí o tématu. Prostudujte na internetu klíčová slova eGovernment open-source software.
Nahlásit problém
Je tento obsah nevhodný?
Ukončit debatu
Jaké je shrnutí nebo závěr této debaty?
0 komentářů
Přidejte svůj komentář
Přihlaste se pomocí svého účtu nebo se zaregistrujte a přidejte svůj komentář.
Načítání komentářů ...