Ochrana zvířat, přírody a krajiny
#ochrana-prirody Ochrana všeho živého na Českokrumlovsku
- Komparace environmentálního vzdělávání v České republice a ve Švédsku - Julie Rudová, Univerzita Karlova, 2020
- Vztah české veřejnosti k přírodě a životnímu prostředí - Reprezentativní studie veřejného mínění, MUNI, 2018, více autorů, PDF
- Příroda 2.0? - Využití digitálních médií pro terénní interpretaci přírodního dědictví, MUNI, více autorů, 2018, PDF
- Krajinou environmentálních studií II - Populárně-naučné texty vyučujících a studentů MUNI, Renata Svobodová, 2016, PDF
- Doc. RNDr. Pavel Nováček, CSc. - knihy o životním prostředí a udržitelném rozvoji, zdarma. PDF 1990 - 2017
About this process
Praktické podněty a příspěvky občanů k ochraně přírody v Českém Krumlově a nejbližším okolí
Stav přírody a krajiny na Českokrumlovsku
Český Krumlov je svým umístěním v poměrně příznivé situaci. Samotné město je rozloženo převážně v údolí řeky Vltavy, která je zde řekou sice menší, ale z mnoha hledisek důležitou. Od severozápadu město obklopuje Chráněná krajinná oblast Blanský les, se zalesněným vrcholem Kleti.
Na jihozápad směr Kájov je další přírodně zajímavá oblast - Boletický vojenský prostor. Směrem na jihovýchod přes několik vesnic se rozkládá Přírodní park Poluška. A pár desítek kilometrů jižně je CHKO a NPR Šumava.
To vše chápejme jako široký kontext přírodního bohatství, kde žije množství divokých zvířat i rostlin. Zvířata jsou v krajině doma, přirozeně se v ní pohybují, žijí celoročně, nebo migrují. Díky nízké hustotě osídlení jsou méně ohrožená, než jinde, jako bývají například v příměstských oblastech velkých měst, nebo v průmyslových zónách.
Přesto je ale potřeba vidět, že i takto příznivě vybavené okresní město může mít své místní problémy s ochranou přírody.
Jak téma krajiny vidí jinde
Zemědělská půda u nás nenávratně mizí zastavováním. Ohrožena je i erozí na webu Obnovitelně
Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy v.v.i. nabízí na svém geoportálu velké množství informací o půdě, v souvislosti s erozí, kvalitou půdy a její ochranou pro celou ČR. Více informací zde
Program Pestrá krajina - Asociace soukromého zemědělství ČR - Komplexní program péče o půdu, vodu a krajinu v rámci členství v Asociaci, který ASZ ČR garantuje jednoduchými pravidly a spočívá v dobrovolném zapojení bez pobírání dotací.
Jak zvýšit hodnotu městských oblastí pro ochranu motýlů: pohled na pražské rezervace a parky - Fórum ochrany přírody, M. Konvička, T. Kadlec, 2011
Český spolek pro agrolesnictví - co můžeme očekávat od agrolesnictví v ČR?
Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu,z.s. - odborný partner výzvy Sázíme budoucnost
Jak se krajinou zabýváme v Českém Krumlově
V NPR Vyšenské kopce se provádí ochrana území, včetně vypásání luk ovcemi.Více se můžete dočíst v dokumentu Vliv hospodářských zásahů na změnu v biologické rozmanitosti ve zvláště chráněných územích: Monitorování změn vegetace vlivem pastvy v travinobylinných společenstvech v Národní přírodní rezervaci Vyšenské kopce - Správa CHKO Blanský les, 2002 a v Změny vegetace xerotermních trávníků v NPR Vyšenské kopce a okolí vlivem kosení, pastvy a odlesnění - Martina Filipová, 2004 a práci Vliv kosení na obnovu degradované louky - Ivana Strnadová, 1996
Na území Českokrumlovska se vyskytují invazívní organismy. Více se dočtete například v práci Monitoring vybraných geograficky nepůvodních druhů rostlin ve vybraných lokalitách Jihočeského kraje (na příkladu okresů Český Krumlov a České Budějovice) - Gabriela Korfová, JČU, 2014.
Ochrana drobných zvířat ve městě je podnět do participativního rozpočtu města na rok 2021 - Jiří Podhorecký, 2021 Jeho cílem je prohloubit zájem o environmentální témata ve městě, zapojit více lidí, dětských organizací a spolků a vytvořit dlouhodobý projekt opatření a péče o drobná zvířata ve městě. Projekt si dává za cíl vytvořit souhrn metodik a informací, ale také praktických opatření k ochraně drobných zvířat.
Město pravděpodobně nemá veřejný ucelený dokument týkající se ochrany životního prostředí, rámcového akčního plánu k fenoménu změn klimatu a ochrany zvířat. Ve strategických dokumentech města tato témata v jakékoliv formě chybí.
Co je cílem tohoto procesu?
Hledejme souhrn dalších opatření, procesních organizačních kroků vedoucích k lepšímu vztahu občanů k přírodě, zachování druhově rozmanitého životního prostředí. Je potřeba zlepšit opatření ze strany města, tak konkrétní chování lidí.
Share: