Školní parlament, trenažer demokracie
#parlament Příležitost vyzkoušet a naučit se jednací postupy ve prospěch veřejnosti
Změny v " Anonymita na internetu - domněnky a realita "
Titul (Čeština)
- + Anonymita na internetu - domněnky a realita
Titul (English)
Popis (Čeština)
-
+
Podobně jako i u jiných fenoménů, tak i zde platí, že anonymita může být v důsledcích "dobrý sluha, ale špatný pán" ... Co to znamená? Mít právo být anonymní je zcela vpořádku. Každý by měl mít možnost o své anonymitě v daném kontextu a situaci rozhodnout a používat ji jak sám chce.
Společnost je ale složitá a velice provázaná. Od původních, srozumitelných modelů se rozvinula do komplikovaných a nepřehledných.
Jedním z formujících vlivů na společnost se stal internet. Zde je anonymita uživatelů používaná od jeho počátků, ale zároveň se v pozdější době změnily způsoby, jak ji používat. Lidé přijali úplně nové formy sociálního chování. A přišly s tím i ty negativní jevy.
Protisměrným tlakem viditelným na internetu je zájem de-anonymizace, personalizace, za účelem získání informací. O lidech, o jejich sociálním chování, o jejich zájmech, myšlení, vztazích a závislostech. Vše se dnes dá shromáždit, zpracovat, vyhodnotit monetizovat. Často bez vašeho vědomí. O tyto informace se zajímají ti, kteří je z vlastních, nebo ne zcela zjevných důvodů chtějí vytěžit, nebo přímo zneužít. Může to být i tak, že jakmile jednou odhalíte identitu, pak s tím už nic neuděláte.
Abychom byli objektivní, jsou tu legitimní důvody, jak používat internet anonymě a kdy zas nikoliv. Někdy může být anonymní identita neužitečná. Lidé by měli být odpovědní za svou identitu tak, jako jsou odpovědní za svůj život.
Důvěryhodná a nezranitelná identita používaná na internetu by měla sloužit lidem tak, aby díky ní mohli obstát mezi jinými, podobně důvěryhodnými lidmi. Jedním z příkladů je třeba využití online hlasování, nebo zapojení do veřejných společných projektů, které by fyzicky byly proveditelné mnohem náročněji, nebo nebyly proveditelné vůbec.
Používání svého volebního hlasu bez důvěryhodné identity je prakticky nemožné.
Vnímáte už v čem jsou rozdíly? Je důležité, abychom se mohli kdykoliv rozhodnout mezi volbou, kdy, kde a jak dlouho chceme být anonymní a kdy potřebujeme být jednoznačně identifikováni. Obojí má své výhody i nevýhody. Obojím něco získáváme a něco ztrácíme.
V debatě se můžeme dotýkat tématu lidských práv, zákonných opatření, teorie i praxe.
Popis (English)
Pokyny k účasti (Čeština)
-
+
pracujte se svou anonymitou vědomě a odpovědně