Školní parlament, trenažer demokracie
#parlament Příležitost vyzkoušet a naučit se jednací postupy ve prospěch veřejnosti
Petice jako první, nebo poslední možnost vyjednávání?
V demokratické společnosti jsou petice zákonným způsobem, jak dát občansky najevo nějaký kolektivní názor. Je tu Petiční zákon, kteý upravuje pravidla jak petice provozovat a jak je předkládat autoritám, které je budou posuzovat.
Petice mohou být "snadným, ale zato ne zcela jistým krokem vpřed"
Vznik petice je především známka toho, že předchozí dialog, vyjednávání, nebo politické soupeření selhalo- Občané podepsaní v petici už neví, jak jinak projevit svoji vůli, aby byla vyslyšena, nebo diskutována.
Je bohužel pravidlem, že k peticím se lidé upínají až když je "pozdě" nebo když je předmět petice už v předchozích krocích řešen a vyřešen.
V ideálním případě by tedy petice nemusely vznikat, kdyby byli občané včas zapojeni a srozuměni s tím, k čemu se peticí vyjadřují. A aby zastupitelská demokracie fungovala tak, jak skutečně má.
V neposlední řadě je technickou komplikací způsob, jakým jsou hlasy v peticích shromažďovány. V případě online petic není vždy zabezpečena autenticita jednotlivých hlasů a identit. Dají se zfalšovat a tak serioznost petice znehodnotit.
Na to často sází i orgány, které mají občanské petice posuzovat. Je snadné je odmítnout z důvodů, že hlasy pod peticí nejsou prověřené a mohou být tedy podvrhem.
nezakládejte bezhlavě petice na internetu u kterých nejsou zajištěny podmínky pro platné hlasy
Nahlásit problém
Je tento obsah nevhodný?
Ukončit debatu
Jaké je shrnutí nebo závěr této debaty?
0 komentářů
Přidejte svůj komentář
Přihlaste se pomocí svého účtu nebo se zaregistrujte a přidejte svůj komentář.
Načítání komentářů ...