Zvýšení odolnosti a snížení rizik katastrof
#resilience Odolnost, resilience
O snižování dopadů katastrof se pravidelně jedná na nejvyšší mezinárodní úrovni. Poslední rámec byl signatářskými zeměmi dohodnut v roce 2015 v Japonsku a nazývá se: Sendai Framework pro období 2015 - 2030 (Hyogo, Japan 2015) více info naleznete na odkazech:
- UNDRR - What is Sendai Framework?
- Environmentální bezpečnost na webu Ministerstva životního prostředí
- Snižování rizika katastrof na webu Ministerstva zahraničních věcí
- Sendajský rámec pro omezování důsledků katastrof 2015 – 2030 (Sendai Framework for Disaster Risk Reduction 2015-2030) na webu ENVISEC
- UNDRR, což je Úřad OSN pro snižování rizika katastrof vyhlásil program Making Cities resilient 2030
- Příprava Národního plánu obnovy ČR - Vláda ČR a EU (příprava v PDF) 18. 2. 2021
O tomto procesu
Tento proces patří do Strategické plánování
Když příjdou velké problémy, je dobré když jsme proti nim dostatečně odolní. Pojďme si ujasnit jak se dá zvýšit odolnost proti hrozbám nejrůznějšího typu. Když příjdeme na jednoduchá opatření, můžeme o nich jednat s městským zastupitelstvem.
Odolnost je strategická vlastnost
V rámci národních států každý stát řeší vlastní strategie, aby dosáhl dohodnutých cílů. Nakonec řeší odolnost proti společenským hrozbám, nebo proti přírodním katastrofám i místní samosprávy v rámci regionu, města obcí.
Když pak příjdou opravdu velké problémy, spoléháme se častokrát na stát a další veřejné instituce, které je vyřeší. Očekáváme, že zasáhnou okamžitě, účinně a hlavně že budou mít vše pod kontrolou.
Jak se ale zdá, tyto zásahy vždy přichází až po příchodu problémů. Dříve na ně ani nejsme zvědaví. Nikdy nejsou tak ideální, jak bychom si přáli. Není jednoduché je vyřešit. A proto je účinným řešením problémům předcházet, připravovat se na jejich možný výskyt.
Pochopitelně, že také na preventivní kroky má stát a veřejné instituce nejvíce kapacit. Jenže nakonec i přes maximální úsilí něco zadrhne, čas běží a problémy se vrší.
Proto existuje koncept, který v zahraničí nazývají RESILIENCE. Česky bychom řekli Odolnost proti krizím. V rámci tohoto konceptu nejde jen o úsilí a činnosti státních a veřejných organizací. Důraz na odolnost se klade právě u menších celků, komunit, sídel, rodin i jednotlivců.
Není to žádná raketová věda, mnohé už znáte, nebo je snadné pochopit principy.
Jen je potřeba přistupovat k tématu na úrovních, které dávají společensky největší smysl. Vybudováním odolných vztahů v rámci města, městských čtvrti, vaší ulice nebo domu. Pak už je snadnější být připravený na problémy. Sousedé a přátelé je budou schopni s vámi lépe vyřešit rychleji, než kdybyste museli čekat na pomoc od vyšších míst. Ideální je, když ty problémy nakonec nepříjdou.
Hodina Země - Pro obce - text od organizace Veronica - Ochrana klimatu na místní úrovni (PDF)
Glokalizace: klíč k úspěšné adaptaci na klimatické změny - Ekonews, 27. června 2023
Jak se připraveností na krize zabýváme v Českém Krumlově?
Podobně jako každé jiné město, se městský úřad zabývá krizovým řízením. Má na to vyhrazené lidské, logistické, hmotné i finanční prostředky. Součástí je i zapojení zdravotnických zařízení při krizových událostech. To je oficiální cesta, jak reagovat na situace krizí. Může obsahovat i preventivní opatření, která probíhají i bez krizí.
Říčku Polečnici v Českém Krumlově zkrotí opatření proti velké vodě - iDnes.cz 2. května 2023
Jak se ale tématu odolnosti věnujeme na občanské rovině? Jakou konkrétně vykonávanou občanskou aktivitou? Zde hraje důležitou roli informovanost, předběžná opatření a dobrovolnictví.
Hnutí Krumlováci představilo svůj vlastní krizový plán pro rok 2020
Jak se prevencí před katastrofami zabýváme v ČR?
- Příspěvek geologie k ochraně lidí a krajiny před přírodními katastrofami Zdeněk Kukal, Česká geologická službaKarel PošmournýMinisterstvo životního prostředí České republiky (2005)
- Přírodní katastrofy a environmentální hazardy multimediální výuková příručka
- Protipovodňová ochrana 2013 - Sborník z konference, muNI, 2014, PDF
- Dobrovolnictví a nestátní neziskové organizace při řešení následků povodní v ČR - Sborník z workshopu, MUNI, PDF, 2014
Jak posilují odolnost měst před katastrofami ve světě?
- Community Resilience Project - cílem projektu v USA je snížit traumatické zážitky na pracovišti a vybudovat odolnost v komunitách.
- Making our cities attractive and sustainable PDF
- Resilient Cities Network - síť odolných měst
- Urban Resilience heslo na Wikipedii (anglicky)
Co bude až tu nebude COVID?
V reakci na očekávané dopady pandemie COVID-19 na členské státy Evropské unie (EU) představila Evropská komise (EK) na konci května 2020 návrh nařízení, kterým se zřizuje Nástroj pro oživení a odolnost (Recovery and Resilience Facility, RRF). Návrh RRF vycházel z předchozích diskuzí o návrhu EK zřídit nový Program na podporu reforem, ale při projednávání návrhu RRF došlo v nařízení k mnoha změnám. Finálního znění nařízení k RRF bylo dosaženo schválením ze strany Evropského parlamentu (10. února 2021) a Rady EU (11. února 2021).
- Příprava Národního plánu obnovy ČR - Vláda ČR a EU (příprava v PDF) 18. 2. 2021
Co je cílem participativního procesu?
- posílit celospolečenské paradigma, které je stručně vyjádřené jako Odolní = Společně silní
- Vypracovat scénáře a konkrétní kroky pro zvýšení společenské odolnosti
- Zahrnout tyto scénáře do stávajících městských strategií
Sdílet: