Zmírnění dopadů změny klimatu
#zmeny-klimatu Životní prostředí je vše, co dává podmínky k životu. A když přijdou náhlé změny k horšímu, není dobré je ignorovat. Je lepší mírnit jejich průběh.
- Profil České republiky na webu Climate Watch data
- Vědci vydali zásadní varování. Katastrofa ohrožující lidstvo je mnohem blíže, než se dosud zdálo, udeřit může už za pár let 13. 2. 2021
- Úspěch petice za klima: Poslanci nařídili ministerstvům přepracovat klimatické plány 22.2. 2021
- Světu zbývá deset měsíců na odvrácení klimatické katastrofy, tvrdí OSN 27.2.2021
- Golfský proud výrazně zpomalil. Pro Evropu to může mít katastrofální následky 28. 2. 2021
About this process
Největší výzva, které kdy lidstvo čelilo, je probíhající změna klimatu.
Už není zajímavá diskuse o tom, kdo za změny klimatu nejvíc může. Ať je to jakkoliv, je potřeba jednat. Nyní je před námi výzva nemající v dějinách lidí obdoby. Jak na globální, tak i na lokální úrovni mírnit vše co spěje k neudržitelným událostem změn klimatu?
Velká zpráva o klimatu, které si nikdo nevšimne - Ekolist, 1.3.2022
Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) vydal druhou část své čtyřdílné Šesté hodnotící zprávy.
Doporučení
Nemůžeme být všichni zachránci celé planety. Proto je důležité ctít jednoduché pravidlo: Mysli globálně, ale jednej lokálně.
Právě vlastním přístupem k místu kde žijeme, můžeme být společně efektivnější. Je to účinnější, než usilovat o neurčité změny v chování jiných lidí na druhém konci světa. Pamatujte na to, až budete navrhovat co se dá dělat.
Klima se mění. A co my? - Proč a jak se učit o změně klimatu - PDF, Učímeoklimatu.cz, MŽP, 2021
Účel a cíle participativního procesu
Tento participativní proces bude informovat veřejnost tak, aby mohla ovlivnit definici a zpracování návrhů, které pomohou snížit zranitelnost území, sociálně-ekonomických oblastí a přírodních systémů vůči dopadům současné i budoucí změny klimatu.
Hlavní cíl:
- Navrhněte a projednejte místní opatření s cílem snížit naši zranitelnost z důvodů změn klimatu ve svém okolí
Specifické cíle:
- shromáždit návrhy opatření / činností, které doplňují oficiální návrhy a kroky.
- Upřednostnit adaptační opatření.
Strategickou debatu otevíráme, abychom pomohli specifikovat různá opatření / akce a jejich stanovení priorit. Participativní proces se zaměří na 3 osy debaty spojené s přizpůsobením různých dopadů změny klimatu, o kterých chceme poskytovat informace, odborné znalosti a shromažďovat návrhy od občanů, organizací a sociálních aktérů.
Osa 1. Voda, potraviny a lesy
Změna klimatu je zjevnou realitou, která zvyšuje stávající tlak na území, zemědělsko-lesnické systémy a vodní hospodářství. Dopady změn klimatu tedy zvyšují současnou úroveň zranitelnosti našich povodí. Snížení průtoku toků v posledních letech a projekce budoucích scénářů končí zjevným snížením dostupnosti vody pro ekosystémy a lidské činnosti, které na nich závisí.
Co můžeme udělat, abychom se tomu přizpůsobili? Existují možnosti, jako:
- úsporná opatření, chápaná jako udržování stejné zemědělské produkce s menším množstvím vody, chápaná jako návrat ke zlepšení účinnosti pro zavlažování v zemědělství
- využití nově zachycené vody a používání vyčištěné vody, nebo citlivá výstavba menších vodních děl na zachycení vody.
- snižování přímého odparu a vysušování povrchu tím, že bude krajina kvalitněji zalesněna, odolnější proti vysušování sluncem, větrem
Ztráta biodiverzity, snižování úrody, ztráta rozsáhlých ploch lesního hospodářství jsou faktory, které zvyšují naši citlivost na dopady změny klimatu, a tedy i zranitelnost.
Faktem, který ilustruje nedostatečnou soběstačnost území, a z toho vyplývající zranitelnost, je že aktivní obyvatelstvo zaměřené na obživu v soukromém zemědělství dosahuje sotva 1% celkové aktivní populace v ČR
Převládá populace, která závisí na průmyslovém zemědělství, nebo na odvětvích od nich odvozených. Na soběstačnost je tu nedostatečné množství malých rodinných farem. V ČR je dominantní velkozemědělství agrárního průmyslu. Jejich produkce je dlouhodobě přetransformována na "zemědělskou vyčerpávající výrobu" která dává přednost exportním, nebo průmyslově zpracovatelným produktům.
Osa 2. Infrastruktury
Jedním z podstatných faktů je nedostatek znalostí o zranitelnosti infrastruktur obecně. Může jít například o dopravní sítě.
Extrémní události, jako je sucho, vichřice, nebo povodně, zvýraznily zranitelnost u mnoha aspektů naší země. Obecně je oprava poškození dopravních sítí založena na nahrazení poškozeného na stejném místě. Existují zkušenosti, které naznačují přehodnocení dosavadní infrastruktury a navržení jiných způsobů, míst a realizací, které budou odolnější proti extrémním událostem.
Osa 3. Městská agenda | Venkovská agenda
Evropská unie si mimo jiné zvolila městskou agendu jako mechanismus, který by měl usnadňovat přizpůsobení se dopadům změny klimatu. Ale města a sídla jsou pouze malá část rozlohy země. Zároveň je nutné brát v úvahu, že poskytování služeb, kultury, vody, dobrých životních podmínek a potravin má své náklady.
Kdo se může zúčastnit
Lidé a / nebo právnické subjekty, které mají zájem podílet se na definici opatření pro přizpůsobení se změně klimatu.
Jaké dopady bude mít tento participativní proces?
Dopady participativního procesu budou šířeny na tomto portálu. Přijaté příspěvky vyhodnotí komise a ty, které budou kladně hodnoceny, budou začleněny k projednání.
Participativní proces bude ukončen odpovědí veřejnosti a vysvětlení, které příspěvky byly začleněny a které byly zamítnuty, s vysvětlením důvodů pro jejich zařazení nebo vyloučení.
Share: