Občanská společnost
Přímá demokracie
Přímou demokracii někteří vnímají jako příliš teoretický koncept společenského zřízení, který v praxi nebyl zcela realizován. Většinou jsou státní zřízení stavěny na základech zastupitelské demokracie. Někdy s prvky přímé demokracie. Stále existují i nedemokratické společenské řízení, ke kterým zdejší web nemá žádný vztah.
S metodami přímé demokracie se dá pracovat takřka okamžitě, ale velmi záleží, jak jsou lidmi pochopeny a jak použity.
Decidim je procesní nástroj, operující jak s prvky přímé demokracie na úrovni obyčejných občanů, tak může pracovat s procesy zastupitelské demokracie stran a skupin tak, aby byly přijaty.
Co je přímá demokracie?
- Definice na Wikipedii - vysvětluje pojem velmi obsáhle
- Klíčové slovo na portálu NUŠL vyhledá 234 studentských prací na toto téma
Co není přímá demokracie?
Mezi lidmi není úplná shoda, existuje názor, že přímou demokracií nejsou samostatné nátlakové, nebo politicky vyhraněné akce. Ty pouze svobodně vyjadřují názory jednotlivců nebo skupin. a to ještě tak, aby vyhověly platným zákonům. Pokud zákony překračují, jsou nezákonné. V demokratické společnosti je legitimní uspořádání demonstrace na podporu něčeho, nebo proti něčemu, anebo sepisování petice. Jsou ale pouze dílčími nástroji, v principu se jimi nevykonává přímá demokracie. Je to spíše aktívní občanská reakce na společenský stav, nebo událost.