Občanská společnost
Způsoby volby
Jak se volí v Čechách
V ČR občané volí v šesti typech voleb. Podle volebního zákona pouze klasickým způsobem, tedy osobně s hlasovacím lístkem. Při dobrém systému kontroly je tento způsob legitimní a důvěryhodný.
Jak se volí ve světě
Miloš Brunclík: Případová studie Internetové volby a digitální propast: norský případ
Článek se zabývá vývojem projektu voleb do Internetu v Norsku. Projekt prozatím vyvrcholil komunálními a regionálními volbami v roce 2011, ve kterých měli voliči v deseti obcích právo hlasovat prostřednictvím internetu. Článek nejprve analyzuje pilotní projekty voleb do Internetu a diskutuje výsledky průzkumů zaměřených na klíčové předpoklady voleb do Internetu v rámci konceptu digitální propasti.
Příspěvek se dále zabývá výsledky internetových voleb z hlediska několika klíčových proměnných: poměru těch, kteří hlasovali prostřednictvím internetu v závislosti na místě bydliště, stranických preferencích a věku. I přes vysokou míru pronikání internetu v Norsku průzkumy a norské internetové volby potvrdily existenci dvou podtypů digitální propasti: sociální propasti a demokratické propasti.
Jak se volí v Decidim?
S budoucí verzí software vzniká i robustní nástroj na pořádání voleb. Přestože tu jde o komunální užití, tak proces přípravy voleb je navržen natolik strukturovaně, že se blíží reálným volebním postupům jako je známe u tradičních voleb s hlasovacími lístky.
Hlavním argumentem oponentů proč nepoužívat elektronické volební systémy je jejich potenciální možnost zneužití a zfalšování výsledků. To je ovšem přednostně vizitka, jak omezeně o způsobu voleb lidé i politici uvažují. Zabezpečení a nezfalšovatelnost elektronických voleb by mělo být technicky řešitelné. Zásadním parametrem kvality technického řešení je použití otevřeného software a kontrolovatelných postupů s volebními výsledky.
Největšími riziky zneužití elektronických hlasovacích systémů je jejich uzavřenost a potenciální korumpovatelnost lidí, kteří mají exkluzívní přístup "k zadním vrátkům" o kterých ale nemá veřejnost vědět.
Odstraněním netransparentních procesů ve volbách by se elektronické volby staly kvalitním pilířem demokratické společnosti